utorok 20. septembra 2011

Návšteva u Števa

Návšteva u Števa
bola krátka.
Ahoj Števo, ahoj Katka.
Ja len jednu prosbičku,
prepnite práčku na jedničku,
nech nám dole nebubnuje na plafón.
A obmedzte aj saxafón.
Špeciálne po polnoci.


No komu niet rady, tomu niet pomoci...

Návšteva u Števa
bola rýchla.
Päsť sa vzduchom mihla.
A potom len vzdialené výkriky
v štýle kotkodák a kikrikí.
Bežím dole a on za mnou
aj s tou jeho prvou dámou,
čo si vlasy nahradila slamou,
aby drámu nenechala drámou,
lež pocit komédie navodiť -
- rozčapila sa na medziposchodí.


Toto už tak skoro nerozchodí...

A aký záver z toho vyvodiť?
Pomsta len pomstu vyplodí.
A hoc pomstená pomsta dvojnásobne chutí,
dvojnásobne horšie to vrátiť ľudí núti.

Tento cyklus rýchlo diverguje
a z človiečikov stávajú sa ozruty
populácia pred telkou ich oslavuje,
však skutočný híro je ten, čo odpustí.


utorok 31. mája 2011

O holubovi, ktorého život omrzel

I rozhodol sa holub spáchať samovraždu. V zvieracom svete to nie je vec bežná a preto od ľudskej rasy rozhodol sa poučiť. I videl ako človek skočil z budovy. Vyletel on na najvyššiu budovu v meste a skočil. Ibaže samovražda pádom je pre vtáka rovnako nemožná ako pre človeka samovražda nedýchaním. Tak ako pud sebazáchovy prinúti človeka nadýchnuť sa, keď mu kyslík dochádza, tak aj vták zatrepoce krídlami, keď vidí, že zem sa veľkou rýchlosťou blíži.

Neúspešný pokus len prehĺbil holubovu depresiu a rozhodol sa ukončiť svoj mizerný život pod kolesami auta. Avšak v jeho meste jazdili len uvedomelí vodiči, čo by ani mušku neprešli, nieto ešte zdeprimovaného holuba. I zaumienil si holub, že sa otrávi. Najedol sa on červených bobulí, čo rástli pri ceste. Čakal chvíľu, čakal dve, a aj sa mu už zazdalo, že sadá naňho smrteľná únava. No zaškvŕkalo v brušku holuba, smrť sa zľakla a odišla. Aspoň tak si to holub v svojej malej hlave predstavoval. V skutočnosti červené bobule jedovaté sú len pre človeka. Holubovi, ani inému vtáctvu nebeskému neškodia.

Videl holub, že po ľudsky sa nezabije. A tak sa pobral za svojím najbližším predchodcom v potravinovom reťazci – sokolom. „Sokolík, ty môj prirodzený predátor“, oslovil ho, keď ho našiel v hustom kríku sedieť v hniezde. „nože, zožer si ma. Nebudem sa ti vzpierať.“. I začudoval sa sokol, lebo vtáka-samovraha jakživ nevidel. „a čože ti takto napadlo dobrovoľne sa mi vzdať?“ pýta sa. „Ej, sokol, sokol, keby si vedel... Všetkých priateľov i rodinu skosila dáka nemoc, a hľa, ja sám som prežil. Nemám ja už prečo žiť - iba pre svoj gágor žiť ma nebaví.“. I videl sokol holubovu biedu a pretože bol zrovna po večeri, uľútostilo sa mu holuba, hoci to bol pekný kúsok vtáčačiny. „Holub, ja ťa nezjem.“ vraví mu, „ak sa cítiš sám, prečo potom neskúsiš pošvitoriť s drozdami alebo strakami?“

I skúsil holub a dobre, že skúsil. Drozdy síce nevedeli normálne rozprávať a slová sa im v zobáku na piesne menili, straky zase iba škriekali a holub im rozumel len zriedka, ale aspoň mal s kým lietať po svete.

Epilóg

Nuž, šťastne končí príbeh o holubovi so samovražednými úmyslami.
Či poučenie plynie z neho, posúďte už vy sami.
Holub, ten si lietal kade-tade po svete vôkol
až pokiaľ mu život nezobral jeho prirodzený predátor sokol.

streda 16. marca 2011

Prejav Pankráca Pastelku (pred psychiatrom)

Pán prezident, páni poslanci, prepracovaní pracovníci Prešovského poľnohospodárskeho podniku,

Prepúšťanie pracovníkov v poslednom polroku prinieslo pochybnosti podriadených o perspektíve poľnohospodárstva. Prečo pestovať plodiny populárne pred polstoročím? Pozrite, potrebujeme pokrok. Pokrok poháňajú peniaze. Peniaze poľnohospodári postrádajú. Prečo?

Poznám previnilca. Postmodernizmus.

Postmodernizmus popiera poznanie pravdy.
Postmodernizmus prináša pocit prázdnoty.
Postmodernizmus praje podvodníkom ponúkajúcim prezreté pomaranče, podvyživené prasce a pesticídmi pohnojené petržleny.

Preto sa pripravte. Poorajte pole, prineste potraviny a potom pôjdeme predávať!

Potlesk.

Pankrác pokračoval. Politikov pripodobnil k provokatívnym poľnohospodárom. Prečo prekopávate permafrost? Pýtavo sa pozeral po publiku plnom politických pseudointelektuálov. Pohyb pliec pána poslanca Prívaru prezrádzal prázdnotu...

Pobrežné pásmo potrebuje povysádzať protipovodňové porasty. Preferujem Pínie. Pri potokoch papradie. Popravde, počítal som s tým, že permanentná povodňová pohotovosť prinúti aj posledného papaláša poskytnúť potrebné peňažné prostriedky. A pán premiér Pukanec pokojne predá pozemky poľským podnikateľom plánujúcim použiť pozemky pre postavenie prepychových panelákov plných päťizbových príbytkov pokrytých plávajúcimi podlahami. Počujete? Plávajucimi podlahami! Pšeničný prd plávajúce podlahy! Po povodniach pokryjú pobrežie plávajúce PANELÁKY! Pýtam sa: prečo pán premiér pochabo presadzuje privatizáciu pozemkov? Púhe pranie peňazí! Prekrútené právne posudky, podplatení policajti, prehnitá prokuratúra, pochybné prevody peňazí... Požadujem poctivé prešetrenie a primerané potrestanie pána premiéra Pukanca!

Päťminútový potlesk patril Pankrácovi. Pokryteckí pandrláci, pomyslel si. Podišiel pod pódium, potriasol pravicou pána prezidenta, pozdravil poslanecké plénum a od podozrivého pána v plášti prevzal potvrdenku o posttraumatickej paranoidnej psychickej poruche.

utorok 8. februára 2011

starosta

Ej starosta, starosta,
tvoja úloha je prostá.
Nemusíš mať veľké znalosti,
stačí keď máš veľa starostí.

rýdza inšpirácia